Sarımsak Yağı
Nedir?

Sarımsak yağı buhar damıtma tekniği kullanılarak hazırlanır, böylece ezilmiş sarımsak, yoğunlaşma kullanılarak damıtılır. Sarımsak yağının içeriğindeki en yoğun bileşen olan “dialil disülfür” gibi uçucu sülfür bileşikleri yağın karakteristik özelliklerini belirlemektedir.

Damıtılarak oluşturulan sarımsak yağı tipik olarak keskin bir kokuya ve sarı-kahverengimsi bir renge sahiptir. Yaklaşık 1 gram damıtılmış sarımsak yağı üretmek için 500 gram sarımsak gereklidir. Buharlı damıtma yöntemi ile elde edilen sarımsak yağı, taze sarımsaktan yaklaşık 900 kat keskin bir aromaya sahiptir.

Çoğunlukla tropikal bölgelerde yetiştirilen sarımsak, kendine özgü keskin aroması için mutfaklarda bolca kullanılan bir gıdadır.Sarımsak yağı sarımsaktan elde edilen uçucu bir yağdır. Genellikle buhar damıtma işlemi kullanılarak hazırlanır ya da eterli damıtma yoluyla üretilir. Yemek pişirme sırasında bir aroma olarak kullanıldığı gibi böcek ilacı olarak da kullanılmaktadır. Peki, geleneksel tıpta tüberküloz, öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan sarımsak yağının faydaları nelerdir?

SARIMSAK YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

– Antibakteriyel, antifungal ve antiviral özellikleri nedeniyle vücudu bakteri, mantar ya da virüs nedeniyle oluşabilecek hastalıklara karşı korur.

– Ciltte sivilce ve akne oluşumunu önler.

– Kanser ile savaşır.

– Ayaklarda ve vücudun diğer bölgelerinde oluşan mantarları iyileştirir.

– Yüksek kolesterolü düşürür.

– Bağışıklık sistemini güçlendirir.

– Yüksek tansiyonu dengeler.

– Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürür.

– Beyin sağlığını geliştirir.

– Diş ve diş etlerinde gelişen ağrıları giderir.

– Hazımsızlık sorununa iyi gelir.

– Kabızlığı giderir.

– Kepeği önler.

– Kadınlarda kemik sağlığını geliştirir.

– Saçlarda kuruma ve kaşıntı gibi sorunların önüne geçer.

– Saç dökülmesini önler.

– Kulak enfeksiyonu hafifletir, ağrıları giderir.

– Sarımsak yağı tip-2 diyabeti kontrol altına alır.