Altın Otu Nedir?

Altın çicek, mayasıl otu, güneş çiçeği ve de dalak otu gibi isimleri ile altın otu eski dönemlerde günümüze kadar idrar söktürücü, taş dökücü, alerji önleyici, ateş düşürücü gibi özellikleri nedeni ile sağlık açısından çok faydası olan şifalı bir bitkidir.

Altın Otunun Faydaları Nelerdir?

Altın otu bitkisinin sağlık açısından faydaları sağlamak ile bitmeyecek kadar çoktur. Bunlardan bazıları şunlardır:

Sindirim sistemine iyi gelerek, mide öz suyu artmasına destek olur ve böylece sindirim problemi yaşayan kişilere yardımcı olur. Ayrıca yemeklerden sonra oluşmakta olan şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlar ile baş etmede yardımcıdır. Diğer bir yandan sağlıklı bir böbrek için önemi büyüktür.

Pankreas, böbrek ve de safra kesesinin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Salgıların sağlıklı olarak salgılanmasını da sağlar. Bu özelliği ile safra kesesi ve böbrekler üzerinde oluşabilecek taş sıkıntılarının önüne geçtiği bilinmektedir. Ayrıca doğal bir ateş düşürücü olmaktadır.

Altın otunun çok yüksek C vitamini ve de P vitamini içeriği olduğu için birçok hastalığın iyileşmesinde başrol oynar. Kilo vermeye yardımcı olan bu altın otu bitkisi, metabolizma ve de beslenme bozukluklarına bağlı gelişen obezite hastalıklarına karşı da oldukça etkili olmaktadır. Altın otu, vücutta bulunan yağ yakımını hızlandırarak fazla olan kilolardan kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Altın otunun özellikle günümüzde mide sorunlarını iyileştirici bir özelliğe sahip olması klinik araştırmalarda kanıtlanmıştır. İçeriğindeki zengin olan mineralleri sayesinde se mide asitlerinin dengesini koruyarak iltihaplanmalara ya da gastrite iyi gelmektedir.